تبلیغات
مدیریت ورزشی - شهرستان ها فعال هستند؟ نابرابری در تامین منابع عمومی، تفریح و سرگرمی شهری

مدیریت ورزشی
برنامه ریزی آوردن آینده به زمان حال است


دکتر رحیمی کبری غلامی مهشید نعمت الهی
چکیده

تفریح و سرگرمی برای زندگی، پرنشاط و فعالانه است. اما مطالعات کمی در مورد نابرابری در ارائه برنامه های تفریحی متمرکز شده است. ما توزیع فضایی از برنامه های تفریحی عمومی را در جنوب کالیفرنیا بررسی می کنیم.

یافته ها نشان می دهد که، بیش از نیمی از تمام برنامه های تفریحی خارج از محیط پارک صورت می گیرد.

نتایج نشان می دهد که، شهرهایی که درآمد خانواده ها پایین است و از نظر مالی ضعیف هستند و جمعیت کمی دارند و در هر خانه چند خانواده زندگی می کنند، از نظر مناطق تفریحی محروم هستند. چنین نابرابری هایی ممکن است خطراتی که سلامتی را تهدید می کند در میان چنین جوامعی افزایش دهد.

برنامه ریزان شهری و حامیان بهداشت عمومی باید برنامه های تفریحی را در میان جوامع کم در آمد و افراد غیر سفید پوست افزایش دهند.

 


مقدمه

 

خطراتی که سلامتی را تهدید می کند در ارتباط با عدم فعالیت بدنی و چاقی تبدیل به یک موضوع مهم در سلامت عمومی قرن حاضر شده است.

در پاسخ به، تحقیق در مورد زندگی فعال برای مقاله با رشد اثرات همه گیر زندگی غیر فعال قوانین سنتی آکادمیک پدید آمده است. این تعامل فرا قانونی منجر به تحقیقاتی شده است. واین تحقیقات بر روی بسیاری از رابطه بین محیط ساخته شده شهری، فعالیت بدنی و سلامتی متمرکز شده است.

این تحقیق تلاش می کند که عوامل محیطی، رفتاری و سیاستی که خطرات سلامتی مرتبط با بیماری قلبی، دیابت و سرطان می باشد را کاهش می دهد.

پارک های شهری، فضای باز و مسیرهای پیاده روی به عنوان فضاهای مهم فعالیت بدنی پدید آمده اند و به افزایش فعالیت بدنی منجر می شود.

یافته ها نشان می دهد که، نزدیکی و در دسترس بودن زیر ساخت ها برای فعالیت بدنی مثل: پارک ها و مسیرهای پیاده روی و همچنین آگاهی از امنیت و جذاب بودن چنین امکاناتی تعیین کننده های کلیدی سطوح فعالیت بدنی در جمعیت های شهری می باشد.

همچنین در برخی از شهرها، پارک ها، مسیرهای پیاده روی و انواع دیگر از فضای باز تفریحی، فراوان تر هستند و دارای امکانات بیشتری هستند. وقتی ساکنین مناطق کم درآمد و جامعه غیر سفید پوست دسترسی اندکی به چنین امکاناتی نسبت به افراد سفید پوست دارند، مسائل جدی در مورد عدالت اجتماعی و محیطی بوجود می آورد.

اگرچه در طول تاریخ بی عدالتی محیطی (یا نژاد پرستی منطقه ای) در غالب قرارگیری نامناسب در برابر خطرات محیطی مثل: آلودگی یا سموم یا دسترسی نابرابرانه به فرایند تصمیم گیری محیطی و عدم دسترسی به منابع و امکانات محیطی مشخص شده است. این بی عدالتی محیطی هم به عنوان بی عدالتی اجتماعی و هم به عنوان بی عدالتی محیطی که همراه با پیامدهایی برای سلامتی و خوب بودن، نمود پیداکرده است.

از لحاظ محیطی خطرات سلامتی یا عدم فعالیت بدنی و چاقی در میان مردم فقیر و افراد غیرسفید پوست مرتبط می باشد. اغلب عدم فعالیت بدنی و چاقی در میان آنها خیلی زیاد است، دسترسی محدود افراد به فعالیت فیزیکی این میزان تشدید می یابد. همچنین برخی از مکان ها که امکاناتی مانند: پارک ها را فراهم می کنند، خدمات آکوسیستم مانند: هوای تصفیه شده ، آب با کیفیت، درجه حرارت کم و ارزش های زیباشناسی را که منجر به سلامت انسان می شوند را نیز فراهم می کند.

 فاکتور مهمی که ممکن است بر فعالیت بدنی تاثیر بگذارد، یعنی فراهم نمودن برنامه های تفریحی شهری است، که در برگیرنده درجات مختلی از فعالیت بدنی است. توجه کمتری را نسبت به نزدیکی فیزیکی به پارک ها ویا مسیرهای پیاده روی به خود جلب کرده است.

این برخلاف این واقعیت است که، تعداد قابل توجهی از برنامه های ارائه شده توسط شهرداری ها ممکن است فرصت های فعالیت فیزیکی را در سطوح متوسط تا شدید راهم آورد. (به عنوان مثال: رقص آیروبیک، بسکتبال و شنا) فواید سلامتی زیادی را می توان از ثبت نام دراین دوره ها پیش بینی کرد: که برخی از این فعالیت های فیزیکی، از حمایت اجتماعی توسط شرکت در فعالیت های تفریحی مشترک  و برخی برگرفته از مزایای جسمی خود ورزش می باشد.

فعالیت بدنی متوسط تا شدید و تناسب اندام، از بیماری هایی نظیر بیماری های قلبی و عروقی، دیابت نوع2 و برخی از انواع سرطان ها که این بیماری ها از علل مرگ و میراند، جلوی گیری می کنند. حمایت اجتماعی که ممکن است با شرکت در برنامه های تفریحی فراهم شده باشد، همچنین اثرات مثبتی بر سلامت روانی و فعالیت بدنی در بزرگسالان و جوانان دارد.

برخی از تغییرات در ارائه برنامه های تفریحی عمومی محلی، انتظار می رود اولویت های ناهمگونی را ایجاد کند، که با توجه به نژاد و قومیت و طبقه اجتماعی متغییر است. به عنوان مثال محققان اوقات فراغت، به این نتیجه می رسند که، گروه های مختلف قومی و نژادی دارای سلیقه های مختلفی برای مکان و زمان تفریح می باشند و دلایل گوناگونی برای بازدید از مکان های تفریحی مثل : پارک ها دارند و از فعالیت های مختلفی بهره- مند می شوند. اما مطالعات محدودی درباره تمایلات متضاد در ارائه برنامه های تفریحی در جنوب شرق در مقایسه با فعالیت های تفریحی غیررسمی در میان اقلیت های قومی وجود دارد.

مطالعات پیشین، تمایلات شدیدی نسبت به پیاده روی به عنوان نوعی از فعالیت فیزیکی در میان بزرگسالان اسپانیایی و همچنین تفاوت هایی در انواع فعالیت های فیزیکی انجام شده، نشان می دهند.  و اینکه آیا چنین فعالیت هایی به یک درس فعالیت مرتبط می باشد یا نه. بسته به نزاد و قومیت و تغییر و گوناگونی در وضعیت طبقاتی ساکنین شهری متفاوت می باشد. و ممکن است اولویت ها و برنامه هایی را شکل دهد.

در یک مطالعه ای گیلس-کورتی و دنوان دریافتند که، ساکنین شهری که وضعیت اجتماعی و اقتصادی پایین تری دارند و دسترسی بیشتری به امکانات تفریحی دارند، کمتر از امکانات استفاده می کنند. این امر نشان می دهد که، سلیقه ها با ارائه برنامه های تفریحی ارائه شده مغایرت دارد.  موانع دیگری نیز هستند که در استفاده کمتر از امکانات نقش دارند.


برای ادامه مطلب اینجا کلیک کنیدادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات علمی، 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 21 شهریور 1392 توسط دکترقاسم رحیمی
تبلیغات
درباره وبلاگ