تبلیغات
مدیریت ورزشی - سیاست تمرکز زدایی در فدراسیون فوتبال

مدیریت ورزشی
برنامه ریزی آوردن آینده به زمان حال است

 تمرکز زدایی در فدراسیون فوتبال

یکی از مهمترین رویکرد های دولت کاهش حجم فعالیت های اجرایی در مرکز به دلیل افزایش روند رشد جمعیت و توسعه محدوده شهر تهران است که عملاً بسیاری از فعالیت ها و عملکرد را با اخلال روبه رو کرده است .

در طول سالیان اخیر هر چند گاهی سعی شده برخی از موسسات یا وزارتخانه های دولتی به شهرستان هایی که مستعد آن فعالیت هستند انتقال یابد تابدینوسیله بهره وری افزایش یابد . مهمترین رویکرد اخیر در صحنه ورزش انتقال فدراسیون بدمینتون به شهر زنجان بوده است ...

سیاست تمرکز زدایی در فدراسیون فوتبال

یکی از مهمترین رویکرد های دولت کاهش حجم فعالیت های اجرایی در مرکز به دلیل افزایش روند رشد جمعیت و توسعه محدوده شهر تهران است که عملاً بسیاری از فعالیت ها و عملکرد را با اخلال روبه رو کرده است .

در طول سالیان اخیر هر چند گاهی سعی شده برخی از موسسات یا وزارتخانه های دولتی به شهرستان هایی که مستعد آن فعالیت هستند انتقال یابد تابدینوسیله بهره وری افزایش یابد . مهمترین رویکرد اخیر در صحنه ورزش انتقال فدراسیون بدمینتون به شهر زنجان بوده است قاعدتاً هر تغییری با مقاومت روبه رو است و چناچه طرح خوبی توجیه شود و اثرات مثبت طرح بیش از عوارض منفی آن باشد و به خوبی از تمام جوانب توجیه پذیر باشد می تواند این مقاومت را به حداقل برساند سیاست زدایی و انتقال موسسات دولتی و حتی خصوصی به شهرهایی که می تواند به دلایلی مکان مناسبی باشد از جمله سیاسیت های آشکار دولت ها پس از انقلاب بوده است محقق با بررسی همه جا نبه از دیدگاه ها ی مختلف وبراساس مدل swot  سعی کرده است نقاط ضعف و قوت ، تهدید ها و فرصت های ناشی از انتقال فدراسیون به کلان شهر دیگری مثل اصفهان را مورد بررسی قرار دهد برخی از این موارد به شرح زیر ارائه می گردد :

نقاط ضعف

تشکیلات فعلی فدراسیون با حدود 200 نفر پرسنل که همگی استخدام فدراسیون هستند تغییرات مربوط به محل کار و زندگی ایشان از مشکلات این طرح است .

تمرکز خبرنگاران و ارباب جراید که اکثریت آن ها در تهران مستقرند و قطعاً مخالفت هایی را به همراه خواهدداشت .

اکثریت تیم های موجود در لیگ برتر و دسته اول فوتبال کشور در تهران هستند .

 

نقاط قوت

وجود دو باشگاه قوی و دارای ساختار سپاهان و ذوب آهن که درچند سال اخیر نتایج مطلوبی را در لیگ های داخل و خارج از کشور بدست آورده اند . همچنین در رشته فوتسال که در سال های اخیر اصفهان قطب اول این رشته است .

خیل علاقمندان و طرفداران اصفهانی و وجود استادیوم ها و تأسیسات ورزشی فراوان در اصفهان .

امکان ایجاد ساختاری جدید و علمی به دور از تنش ها و فشارهای سیاسی به همراه افزایش بهره وری کارکنان .

تهدید ها

  عدم پذیرش سایر سازمان های مرتبط به دلایل نه چندان منطقی مثل سخت شدن ارتباطات یا کاهش تعامل با سایر سازمان

ارتباط مداوم این فدراسیون با FIFA,AFCو حجم زیاد مسافرت های خارجی این فدراسیون اعم از اعزام تیم ها و کارشناسان به خارج از کشور و یا میزبانی کارشناس و مقامات رسمی این سازمان ها

فرصت ها

مرکزیت اصفهان نسبت به سایر استان ها به نحوی که فاصله این شهر از غربی ترین تا شرقی ترین و از شمالی ترین تا جنوبی ترین شهر ایران تقریباً یکسان است

وجود فرودگاه بین المللی وراه های زمینی مناسب و اتوبان های مناسب شهری در اصفهان که از حجم ترافیک شهری کاسته وارتباطات شهری را مناسب و مطلوبتر نموده است .

تاریخی بودن شهر اصفهان و برخورداری از مناظر و آثار بسیار جذاب و دیدنی برای میهمانان فدراسیون و بازیکنان تیم های خارجی

وجود دانشگاههای معتبر دولتی و خصوصی و اساتید مجرب تربیت بدنی در رشته تربیت بدنی و امکان توسعه رشته های عملی فوتبال در این دانشگاهها

اصفهان به عنوان اولین شهری که طرح آسیا ویژن را عملی کرد و دراین راه بسیار موفق بود .

با توجه به جمیع جهات چنین به نظر می رسد در راستای سیاست تمرکز زادیی چناچه فدراسیون فوتبال بتواند به اصفهان انتقال یابد می تواند فرصت های جدیدی را به وجود آورد به شرط آنکه بتواند از میزان مقاومت کاربران کاسته و با تمهیدات مناسبی اثر بخشی این اقدام را افزایش دهد انتقال فدراسیون فوتبال به عنوان یک فدراسیون پرکار به اصفهان میتواند تا حد زیادی از دو باره کاری و موازی کاری و کارآیی فعالیت های اجرایی این فدراسیون را به دور از تنش های رایج افزایش دهد . در این رابطه از حدود 100 نفر از کارشناسان ورزشی و کارشناسان امور اداری و استخدامی نظر خواهی شد و درمجموع با درصد بالایی نسبت به انتقال مجموعه اداری فدراسیون از تهران به اصفهان نظرات مثبتی را اعلام نمودند وقت آن رسیده که برنامه ریزان در عرصه کلان کشور در تمامی زمینه های کاری سیستم اجرایی کشور به فکر کاهش حجم فعالیت های اداری در تهران باشند با این حجم جمعیت ، علاوه بر آنکه بهره وری به حداقل ممکن رسیده ، الگوی زندگی دچار تغییراتی شگرف شده و کیفیت زندگی کارکنان به عنوان اصلی ترین مولفه انجام وظایف فدراسیون به حداقل ممکن رسیده است .

                                                دکتر قاسم رحیمی

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهانادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات تحلیلی، 
نوشته شده در تاریخ جمعه 22 بهمن 1389 توسط دکترقاسم رحیمی
تبلیغات
درباره وبلاگ